(219) 776-6191

Basketball

Search

Basketball Categories

Class 2A Sophomores Division | North 62 vs. South 40
North

62

South

40

Class 2A Sophomores Division | North 62 vs. South 40


Class 2A Sophomores Division

Lebanon High School

March 3, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Dyamond
Blair (Andrean HS)
14330
MVP- Hailey James (Orion HS)101112
Hallie
Rogers (Hagerstown HS)
3320
Kaliyah Slaton (Orr HS)0610
Mariah
Hosted (Churubusco HS)
8510
Mataya Bireley (Eastside HS)4400
Paxtyn
Hicks (Cass HS)
0300
Skeylar Kessler (Eastside HS)4300
Sullivan
Kessler (Eastside HS)
15230
Willow Runyon (Northeastern HS)4110
Zoe
Parman (North Newton HS)
0220


South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Alysia
Hurtado (Perry Central HS)
4210
Dakota Borman (Fountain Central HS)3520
Emily
White (Sullivan HS)
0400
Emma Walden (Flora HS)6130
Gracie
Foxworthy (Fountain Central HS)
3400
Jaley Watkins (Anna-Jonesboro HS)3230
Juliana
Schmidt (Cascade HS)
8610
Kennedy Houser (Rossville HS)0200
MVP-
Madison Esmon (Dupo HS)
10510
Sydni Williams (Lawrenceville HS)4120


Class 1A/2A Seniors Division | North 54 vs. South 64
North

54

South

65

Class 1A/2A Seniors Division | North 54 vs. South 64


Class 1A/2A Seniors Division

Lebanon High School

March 3, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Ariana
Jones (Orr HS)
1110
Ashley Flores (Covenant Chrisian [DeMotte] HS)0500
Cambie
Poole (Morristown HS)
12410
Javionna Williams (Orr HS)7510
Karli
Miller (Andrean HS)
6411
MVP- Lexi Smith (Adams Central HS)12413
Lindsey
Wiliams (Blue River Valley HS)
12200
Logan Weldon (Fountain Central HS)0300
Macayla
Guthrie (Fremont HS)
2200
Samantha Kuhn (Fremont HS)7610

South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
MVP-
Abbey Guidry (Rock Creek Academy)
16520
Courtney Bruns (Milan HS)10320
Emma
Morts (Milford Area HS)
9500
Mackenzie Scheppelman (Dupo HS)3200
Maggie
Shaw (Shoals HS)
2401
Michelle Hatfield (Eastern Greene HS)6430
Nihna
Burton (Crothersville HS)
6420
Shyla Wenzel (West Central HS)6000
Stevie
McNew (Springs Valley HS)
4320
Sydney Stahl (White River Valley HS)2420



Class 1A Juniors Division | North 76 vs. South 42
North

76

South

42

Class 1A Juniors Division | North 76 vs. South 42


Class 1A Juniors Division

Lebanon High School

March 3, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Anna
Caster (Indianapolis Lutheran HS)
10620
Hannah Ellis (North Vermillion HS)5411
Jayden
Worthington (Oregon-Davis HS)
2300
Madison Stamm (Anderson Prep Academy)5402
Nora
Roe (DePaul College Prep HS)
6311
Olivia Klinger (Washington Township HS)4120
Reece
Danford (Oregon-Davis HS)
4610
MVP- Rylee Dowers (North Vermillion HS)17710
Savannah
Prewett (Anderson Prep Academy)
12500
Tommya Davis (Anderson Prep Academy)9200

South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Bree
Hadley (Hauser HS)
5210
Charlie Moore (Attica HS)0200
Claire
Hostetter (White River Valley HS)
1100
Ellison Burton (Springs Valley HS)2400
Jamya
Clay (Providence Cristo Rey HS)
2300
MVP- Jewel McCormick (Springs Valley HS)15412
Kalee
Hayes (Randolph Southern HS)
5411
Madison Cave (Northeast Dubois HS)7100
Madison
Shedrow (Culver Community HS)
4330
Mckenzii Rothbauer (Borden HS)1300



Class 1A Sophomores Division | North 91 vs. South 51
North

91

South

51

Class 1A Sophomores Division | North 91 vs. South 51


Class 1A Sophomores Division

Lebanon High School

March 3, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Brianna
Hubenthal (Caston HS)
4200
Brittany Temple (Tri-Central HS)5110
Emma
O’Brien (Morgan Township HS)
3420
Georgia Hanauer (Southern Wells HS)19513
Jadeyn
Thomas (Southern Wells HS)
0300
MVP- Mariah Claywell (Union City HS)20760
Mercedes
Rhodes (Oregon-Davis HS)
12500
Shelbie Crabtree (Cowan HS)2301
Skylie
Lutz (Union City HS)
9100
Sydney Good (Morgan Township HS)12120
Tori
Culp (West Central HS)
5110


South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
MVP-
Bella Dudley (Shiloh HS)
12302
Cassidy Witt (Shoals HS)1101
Danielle
Ogden (Union [Modoc] HS)
4300
Emma Campbell (Lanesville HS)2320
Faith
Smoak (Union [Modoc] HS)
2300
Gracie Adams (Lanesville HS)10510
Jessa
Vetter (Greenfield HS)
5420
Jordyn Goodgames (Calvary Christian HS)8610
Kayde
Faulkenburg (Borden HS)
0200
Mattie Thrasher (White River Valley HS)0401
Tinleigh
Jakimauskas (Valmeyer HS)
5200


Class 1A/2A Freshmen Division | North 54 vs. South 46
North

54

South

46

Class 1A/2A Freshmen Division | North 54 vs. South 46


Class 1A/2A Freshmen Division

Lebanon High School

March 3, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Alayna
Boots (Prairie Heights HS)
6200
Ellia Foster (Bremen HS)5201
Emma
Blissett (Frontier HS)
7220
Izabel Agredano (Chicago Hope Academy)5030
Jessi
Calizo (Lakeland Christian Academy)
1810
MVP- Kennedy Kugler (Prairie Heights HS)10610
Lily
Helmuth (Blackhawk Christian HS)
0520
Lily Strunk (Eastern [Greentown] HS)1411
Maddie
Schoenradt (Faith Christian School)
2100
Sally Roe (DePaul College Prep HS)3520
Summer
Reid (Schaumburg Christian School)
2400
Sydney Argo (Faith Christian School)10710


South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Alex
Pohlman (Greenfield HS)
5800
Ariana Gibbs (Valmeyer HS)3000
Austin
Crosier (Lanesville HS)
0310
Bella Larrison (Waldron HS)6221
Cagney
Utterback (Frankton HS)
2200
Holly Shepherd (Shenandoah HS)0200
Indy
Workman (Eastern Greene HS)
5430
Kennedy Gordon (Lanesville HS)7610
MVP-
Lilly Null (Sullivan HS)
6420
Lydia Reichley (Seton Catholic HS)5130
Macey
Toler (South Spencer HS)
7130
Melina Schuette (Tri-Point HS)0400


Class 4A Juniors Division | North 62 vs. South 53
North

62

South

53

Class 4A Juniors Division | North 62 vs. South 53


Class 4A Juniors Division

Lebanon High School

March 2, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Alaya
Chapman (Fort Wayne South Side HS)
2210
Gabby Joyce (Woodlan HS)3000
Gabrielle
Vania (Crown Point HS)
2300
Grace Nestich (Hobart HS)4120
Jazmen
Watts (South Bend Riley HS)
7111
Jordan Yuhasz (Lowell HS)2100
Kaylee
Fuelling (Norwell HS)
7310
MVP- Leila Parker (Jones College Prep HS)8421
Mya
Reeves (Elkhart Memorial HS)
10400
Regan Ward (South Bend Clay HS)6311
Sydni
Weir (Plymouth HS)
5100
Tonia Horston-Smith (South Bend Clay HS)6100


South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Ainsley
Urbanski (Bloomington HS North)
5000
Anya Friend (Bloomington HS South)2100
Carly
Holley (Adams Central HS)
7100
Erin Lillis (Bloomington HS North)6310
Erin
Marin (Anderson HS)
0310
Heidi Thompson (Pulaski County HS)3101
Jamie
Russell (East St. Louis HS)
6301
Kiara Crabtree (Franklin Community HS)1110
Kyla
Terry (Evansville Reitz HS)
1100
Mackenzie Green (Union City HS)7100
Mya
Jackson (New Albany HS)
3120
MVP- Vanessa Wilson (Decatur Central HS)11000




Class 4A Sophomores Division | North 42 vs. South 65
North

42

South

65

Class 4A Sophomores Division | North 42 vs. South 65


Class 4A Sophomores Division

Lebanon High School

March 2, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Aleena
Mongerie (Munster HS)
9200
Charleen Necor (Jones College Prep HS)0010
MVP-
Evy Murphy (Carroll HS)
10511
Lexi Williams (Hobart HS)4200
Mackenzie
Dejarnatt (Plymouth HS)
0000
Madison Czischki (Woodstock North HS)0201
Meg
Camomile (Huntington North HS)
0200
Micah Grady (Merrillville HS)0100
Nataya
Hicks (South Bend Clay HS)
2100
Rebekah Robinson (Jones College Prep HS)5210
Seja
Lang (Glenn HS)
0500
Shekinah Thomas (Merrillville HS)12300


South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Brooke
Grinstead (Bloomington HS South)
4400
Cassidy Connelley (Fort Wayne South Side HS)4101
Chloe
McKnight (Bedford North Lawrence HS)
9300
DayLynn Thornton (McCutcheon HS)5600
MVP-
Grace Likens (West Vigo HS)
8402
Hannah Bramlett (Columbus North HS)6200
Jas
Combs (Fort Wayne South Side HS)
3000
Kenna Kirby (Tri-West HS)8520
Kyra
Baker (Franklin Community HS)
4110
Lundun Perry (Madison Consolidated HS)8400
Maycee
Woods (Plainfield HS)
1300
Tyra Ford (Anderson HS)6920


Class 3A/4A Seniors Division | North 63 vs. South 56
North

63

South

56

Class 3A/4A Seniors Division | North 63 vs. South 56


Class 3A/4A Seniors Division

Lebanon High School

March 2, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Aleah
Brown- Illinois Math & Science Academy
7220
Casey Schroeder- Wawasee HS6010
Catlyn
Mulligan (Lowell HS)
0200
Darlisha Reed (Gavit HS)10710
Emmie
Larson (Elmwood Park HS)
4300
Essence King (Gary West Side HS)7110
Jayda
Miller (Mishawaka HS)
10200
Kayla Champion (Calumet New Tech HS)4010
Kersten
Brayton (Elmwood Park HS)
1010
Samantha Vode (Hobart HS)2100
T’Laizha
Morris (Fort Wayne South Side HS)
6701
MVP- Timberlynn Thomas (South Bend
Washington HS)
8510


South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Amaja
Austin (Fort Wayne Wayne HS)
0200
Hailey Marchino (Pike Central HS)4100
Jaya
Hedgepeth (Evansville Harrison HS)
2010
Jenna Orschell (Franklin County HS)0100
Lamad’j
Milton (East St. Louis HS)
6300
Lindsey Simpson (Knox HS)4400
Madison
Beck (Evansville Harrison HS)
0220
Madison Dockter (Henry County HS)8300
Mya
Jackson (Fort Wayne Wayne HS)
8421
Paige Jones (Lebanon HS)3100
MVP-
Staisha Hamilton (Anderson HS)
21600


Class 3A Juniors Division | North 51 vs. South 70
North

51

South

70

Class 3A Juniors Division | North 51 vs. South 70


Class 3A Juniors Division

Lebanon High School

March 2, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Aaliyah
Williams (Wheeler HS)
51020
Carissa Wiegman (Bishop Dwenger HS)6411
Gabby
Brewer (Lebanon HS)
4020
MVP- Jaeda Miller (Rushville Consolidated HS)11521
Jenna
Myers (South Vermillion HS)
5300
Katie Davis (Danville Community HS)4600
Kimberly
Padilla (UIC College Prep HS)
0510
Leslie Gimenez (UIC College Prep HS)2110
Nicole
Cunningham (Guerin Catholic HS)
8410
Samantha Brayton (Elmwood Park HS)8100

South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Ashlan
Hill (Franklin County HS)
7310
Ashley Schroer (Brownstown Central HS)9421
Brittany
Butner (Garrard County HS)
3130
Denaya Harris (Evansville Bosse HS)6120
Hannah
Chandler (Beech Grove HS)
6100
Jayln Nelson (Pike Central HS)7511
MVP-
Jaylah Mays (Scottsburg HS)
13040
Karlie Hahn (Franklin County HS)5700
Kynleigh
Watson (Scottsburg HS)
6000
Madisyn Neeley (Garrard County HS)1220
Mya
Crawford (Beech Grove HS)
7610



Class 3A Sophomores Division | North 60 vs. South 80
North

60

South

80

Class 3A Sophomores Division | North 60 vs. South 80


Class 3A Sophomores Division

Lebanon High School

March 2, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
MVP-
Ashlyn Terrill (Lebanon HS)
10410
Felicity Olejniczak (Knox HS)5000
Grace
Simmons (Blackford HS)
0100
Jaycie Sones (Blackford HS)3000
Jocelyn
Roth (Leo HS)
2211
Jordan Winters (New Prairie HS)3201
Kayliana
Hammel (Bishop Dwenger HS)
10120
Latonia Lacy (Freeport HS)2500
Maggie
Cheever (Bishop Dwenger HS)
8502
Nevaeh Govert (Hanover Central HS)0100
Preston
Minix (Knox HS)
9400
Remi Jordan (Knox HS)8422


South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Alayna
Webb (Mississinewa HS)
0000
Anna Fleetwood (Brown County HS)7310
Debra
Smith (Sullivan HS)
0200
Hannah Comte (Owen Valley HS)6310
Jaclyn
Emly (Silver Creek HS)
8300
Kylee Stepp (West Vigo HS)10600
Mallory
Hickey (Pike Central HS)
2410
Morgan Day (Garrard County HS)2300
MVP-
Quincenia Jackson (MacArthur HS)
16615
Rebekah Gordon (Heritage Hills HS)11110
Sheridan
Robbins (Orleans HS)
18600
Taya Davis (MacArthur HS)0410


Class 3A/4A Freshmen Division | North 60 vs. South 65
North

60

South

65

Class 3A/4A Freshmen Division | North 60 vs. South 65


Class 3A/4A Freshmen Division

Lebanon High School

March 2, 2019


North Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Adison
Koebcke (Rensselaer Central HS)
0100
Bailey Zalewski (Jones College Prep HS)10814
Dezarea
Rhymes (Rich East HS)
10330
Faith Owen (Garrett HS)2210
MVP-
Jessie Ringen (Rensselaer Central HS)
14711
Kahlan Krucina (Lowell HS)0201
Kaylee
Chavez (Lowell HS)
5210
Madilyn McSurley (New Prairie HS)4720
Mahima
Chokshi (Maine East HS)
4000
Nataley Armstrong (Garrett HS)1021
Olivia
Smith (Fort Wayne South Side HS)
5110
Payton Gard (Lowell HS)6200



South Roster:

PlayerPointsReboundsStealsBlocks
Adelynn
Harris (West Vigo HS)
4000
Alyssa Powell (Triad HS)2200
MVP-
Ellie Wilkerson (Plainfield HS)
13110
Grace Sell (Huntington North HS)1200
Haley
Godwin (Danville Community HS)
9400
Jade Pevley (Garrard County HS)7310
Katharine
Scrogham (Leo HS)
0000
Kendall Harmon (Bloomington HS South)2300
Kylah
Lawson (Columbus North HS)
6303
Leah Campbell (Huntington North HS)13200
Madelyn
Schwemmer (Freeburg HS)
2200
Megan Bolen (Knox HS)8310




Large School Division | North 112 vs. South 115 (OT)
North

112

South

115

Large School Division | North 112 vs. South 115 (OT)


Large School Division

Danville Community High School

April 7, 2018


North Roster:

PlayerPointsReboundsAssistsStealsBlocks
Adam
Gottschalk (Concordia Lutheran HS)
184151
Alexander Stauffer (Northridge High School)177100
Bryce
Ward (Maconaquah High School)
122101
Caleb Bean (Hamilton Heights High School)145011
Jackson
Hughes (Rensselaer Central High School)
102020
Jayce Moore (Frankfort High School)84300
Takota
Weigold (West Noble High School)
124401
Timothy Lawson (Griffith High School) – MVP2110310


South Roster:

PlayerPointsReboundsAssistsStealsBlocks
Benjamin
Varner (Mt. Vernon [Posey] High School)
64100
Grant Jones (Muncie Burris High School)84210
Isaac
Barker (Batesville High School)
11210
JoMel Boyd (Anderson High School) – MVP255112
Jordan
Floyd (Franklin County High School)
146002
Sam Thomas (Mt. Vernon [Posey] High School)295220
Trey
Stoner (West Vigo High School)
112150
Tyler Nichols (Fraklin County High School)112000
Zachary
Batteiger (Mt. Vernon [Posey] High School)
23010