Basketball
Search
Basketball Categories
- Boys Basketball
()- 1st Annual
(8) - 2nd Annual
(9) - 3rd Annual
(17) - 4th Annual
(15) - 5th Annual
(9) - 6th Annual
(13) - 7th Annual
(4) - 8th Annual
(5) - 10th Annual
(7) - 11th Annual
(7) - 12th Annual
(7)
- 1st Annual
- Girls Basketball
()- 1st Annual
(8) - 2nd Annual
(8) - 3rd Annual
(17) - 4th Annual
(17) - 5th Annual
(15) - 6th Annual
(14) - 7th Annual
(14) - 8th Annual
(10) - 10th Annual
(11) - 11th Annual
(12) - 12th Annual
(12)
- 1st Annual
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 3A Seniors Division | North 73 Vs. South 74
North
73
South
74
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 3A Seniors Division | North 73 Vs. South 74
March 5-6, 2016
Lebanon High School
Class 3A Seniors Division
MVP Julia Cardwell North
MVP Alexis Nall South
North
Kenzie Cox (West Noble HS)
Brynda Krueger (Tippecanoe Valley HS)
Kylee Rostochak (Wawasee HS)
Paige Shearer (West Noble HS)
Kennedy Kuykendall (Andrean HS)
Jalissa Schwartz (Fairfield HS)
Paige Bragg (Greencastle HS)
Bayley Goodman (Benton Central HS)
Katie Shields (Benton Central HS)
Paige Schueren (Crawfordsville HS)
Julia Cardwell (Marion HS)
Vironnica Drake (Marion HS)
South
Mara Canada (Mt. Vernon <Posey> HS)
Jenna Johnson (Washington HS)
Carrie Lane (Washington HS)
Sadie Soliday (Salem HS)
Taylor Neukam (Southridge HS)
Rosemary Skripsky (Bishop Chatard HS)
Ashlin Aycock (Bishop Chatard HS)
Alexis Nall (Mt. Vernon <Posey> HS)
Shelby Boger (Vincennes Lincoln HS)
Cennie Scott (Herron HS)
Delanie Casson (Herron HS)
Navaja Thomas (Evansville Bosse HS)
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 3A Sophomores Division | North 56 Vs. South 62
North
56
South
62
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 3A Sophomores Division | North 56 Vs. South 62
March 5-6, 2016
Lebanon High School
Class 3A Sophomores Division
MVP Sarah Vas North
MVP Lindsey Sparks South
North
Sarah Vas (Northwestern HS)
Morgan Mercer (Northwestern HS)
Brittany Tuttle (Delta HS)
Kortney Helm (Delta HS)
Erika Foy (Mississinewa HS)
Aubrey Kuhn (Wawasee HS)
Hannah-Marie Lamle (Wawasee HS)
Kabrea Rostochak (Wawasee HS)
Ashlynn Shank (Peru HS)
Beka Stroop (Lakeland HS)
Savannah Feenstra (NorthWood HS)
Kaylnn Scher (Marion HS)
Mallory Storms (Beech Grove HS)
Erica Zook (Fairfield HS)
Ariyanna Carroll (Brebeuf Jesuit Preparatory School)
South
Kara Schafer (Owen Valley HS)
Payton Sievers (Vincennes Lincoln HS)
Lexi Riggles (Danville Community HS)
Kamryn McCool (Franklin County HS)
Payton Cattorini (Owen Valley HS)
Addie Collier (Danville Community HS)
Gabi Garcia (Batesville HS)
Baylee Rohlfing (Batesville HS)
Abby Wahl (Heritage Hills HS)
Chasity Trueblood (Vincennes Lincoln HS)
Kate Kaetzel (Heritage Hills HS)
Bridget Nash (Bishop Chatard HS)
Lindsey Sparks (Vincennes Lincoln HS)
Tori Tretter (Southridge HS)
Kendall McCool (Franklin Counth HS)
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 4A Freshmen Division | North 72 Vs. South 47
North
72
South
47
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 4A Freshmen Division | North 72 Vs. South 47
March 5-6, 2016
Lebanon High School
Class 4A Freshmen Division
MVP Morgan Litwiller North
MVP Hya Haywood South
North
Darriyn Hackbarth (FW South HS)
Alex Pomeroy (Michigan City HS)
Taylor Pasquale (Logansport HS)
Riley Ott (LaPorte HS)
Kristian Steele (Hammond Morton HS)
Veronika Roberts (Brownsburg HS)
Olivia Stansbury (Harrison <West Lafayette> HS)
Morgan Litwiller (Northridge HS)
Naomi Hege (Brownsburg HS)
Malea Jackson (Hamilton Southeastern HS)
Caitlyn Phillips (Crown Point HS)
Kyleigh Leaf (Brownsburg HS)
Shelby Case (Mt. Vernon <Fortville> HS)
Trinity McClendon (Warren Central HS)
South
Abby Cannon (Bloomington HS North)
Natalie Stuck (Whiteland HS)
Olivia Knarr (Shelbyville HS)
Ella Thompson (Center Grove HS)
Katie Herron (New Palestine HS)
Journee Wallace (Evansville Reitz HS)
Carlie Hobbs (Evansville Reitz HS)
Madison Gregory (Connersville HS)
Katie Carver (Bloomington HS North)
Alex Kincaid (Greenwood Community HS)
Marley Smith (Connersville HS)
Lauren Farb (Mooresville HS)
Elizabeth Gillin (Mooresville HS)
Hya Haywood (Evansville Central HS)
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 4A Juniors Division | North 76 Vs. South 63
North
76
South
63
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 4A Juniors Division | North 76 Vs. South 63
March 5-6, 2016
Lebanon High School
Class 4A Juniors Division
MVP Lindsy Kline North
MVP Bree Lloyd South
North
Alaina Richter (Hobart HS)
Darshana Nathan (FW South HS)
Madison Dalton (Logansport HS)
Mariah Rivera (Warsaw Community HS)
Brooke McDonald (Hobart HS)
Kaitlyn Shafer (Portage HS)
Dajah Hill (Hobart HS)
Kelsey Brickner (Northridge HS)
Ashton Ellis (Goshen HS)
Taylor Steele (Highland HS)
Lindsy Kline (Penn HS)
Raegan Walther (Kanakakee Valley HS)
Kenigia Hamilton (Anderson HS)
Destynee Hampton (Lafayette Jefferson HS)
Jakeera Lacey (FW South HS)
South
Riley Blackwell (Plainfield HS)
Kayla Casteel (Plainfield HS)
Katie Helgason (Greenfield-Central HS)
Lauren James (Seymour HS)
Kennedy Bunch (Bedford North Lawrence HS)
Blakeley Shurig (Plainfield HS)
Mikaylia Taylor (Connersville HS)
Bree Lloyd (Hamilton Southeastern HS)
Olivia Schellenberg (Evansville Reitz HS)
Hunter Carmony (McCutcheon HS)
Colleen Leonard (McCutcheon HS)
Marissa Jones (New Albany HS)
Amanda Worland (Mooresville HS)
Megan Johnson (Bloomington South HS)
Earlean Davis (New Albany HS)
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 4A Seniors Division | North 69 Vs. South 72
North
69
South
72
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 4A Seniors Division | North 69 Vs. South 72
March 5-6, 2016
Lebanon High School
Class 4A Seniors Division
MVP Olivia Love North
MVP Mikayla Fee South
North
Tahya Bruce (Goshen HS)
Jocelyn Colburn (LaPorte HS)
Erica Rozenboom (Harrison <West Lafayette> HS)
Kailynn Steele (Hammond Morton HS)
Naomi House (Hammond Morton HS)
Christina Elliott (Harrison <West Lafayette> HS)
Kaitlyn Steers (Portage HS)
Kate Pawlowski (Crown Point HS)
Breanna Toppen (Kankakee Valley HS)
Olivia Love (Goshen HS)
Timiya Ray (Hammond Morton HS)
Chastiti Overman (Logansport HS)
Janae Davis (Anderson HS)
South
Madison Renfro (Greenwood Community HS)
Mikayla Fee (Seymour HS)
Morgan Ritz (Seymour HS)
Brooke Uebersetzig (Greenwood Community HS)
Holly Hoopingarner (Greenwood Community HS)
Ke (Munice Central HS)
Maci Lubker (Seymour HS)
Taylor Baxter (Mooresville HS)
Kyndall Williams (Hamilton Southeastern HS)
Abby Wendel (Jay County HS)
Jada McKnight (Evansville Central HS)
Mykiah Jones (Evansville Central HS)
Alexis Thomas (Evansville Central HS)
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 4A Sophomores Division | North 80 Vs. South 56
North
80
South
56
5TH ANNUAL GIRLS BASKETBALL – Class 4A Sophomores Division | North 80 Vs. South 56
March 5-6, 2016
Lebanon High School
Class 4A Sophomores Division
MVP Leigha Brown North
MVP Antaria Hammond South
North
Brooke McKinley (Northridge HS)
Hanna Piro (Portage HS)
Taniece Chapman (FW South HS)
Shamari Jackson (FW South HS)
Hannah Barnes (FW Snider HS)
Mya Scheidt (Crown Point HS)
Dariel Woods (Hammond Morton HS)
ShanEttine Butler (Hammond Morton HS)
Sara Doi (Penn HS)
Alexis Switzer (Portage HS)
Taelynn Oelling (Valparaiso HS)
Mikeba Jones (FW South HS)
Alivia Jachimiak (Mishawaka HS)
Lindsey Stokes (Kanakakee Valley HS)
Leigha Brown (DeKalb HS)
South
McKenzie Messmore (Bedford North Lawrence HS)
Claire Geiser (Evansville Central HS)
Samantha Olinger (Plainfield HS)
Ellie Bischoff (Roncalli HS)
Brianna DeBolt (Perry Meridian HS)
Samantha Wessel (Franklin Central HS)
Madison Potts (Franklin Central HS)
Halle Bares (McCutcheon HS)
Anabelle Knoy (McCutcheon HS)
Erika Franscoviak (Harrison <West Lafayette> HS)
Gretchen Anne Etling (Terre Haute South HS)
Karmen Koch (Huntington North HS)
Antaria Hammond (Anderson HS)
Megan Benn (Logansport HS)
Olivia Pearson (Logansport HS)
1ST ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 3A Seniors Division | North 77 Vs. South 83
North
77
South
83
1ST ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 3A Seniors Division | North 77 Vs. South 83
April 15, 2012
LEBANON HIGH SCHOOL
Class 3A Seniors Division
MVP Phillip Harpenau South
North
Joel Grindle (North)
Tyler Aguirre (Western Boone HS)
Caleb Nicley (Western Boone HS)
Luke Pearson (Western Boone HS)
Jack Day (Lebanon HS)
Clayton Randolph (North Montgomery HS)
Justin Warren (North Montgomery HS)
Nate Wilkerson (Hammond Clark HS)
Dalton Coppock (Mississinewa HS)
Daylon Randolph (Mississinewa HS)
Nick Bollenbacher (Hanover Central HS)
Travis Smith (Peru HS)
Brett Walther (Kankakee Valley HS)
Ray Solomon (Lebanon HS)
Garrett Breedlove (Lebanon HS)
South
Adam Bontreger (Tri West HS)
Joe Boehler (West Vigo)
Matt Tucker (Tri West HS)
Mike Lenz (Brebeuf Jesuit HS)
Phillip Harpenau (South Vermillion HS)
Nick Hutcheson (Greencastle HS)
Tim Wiltermood (North Putnam HS)
Jordan Walsman (Batesville HS)
Jordan Houser (West Vigo HS)
Jantzen Goodwin (Vincennes Lincoln HS)
Kendall Thompson (Charlestown HS)
Kyle Nixon (Gibson Southern HS)
Jalen Snodgrass (Brownstown Central HS)
Jake Rennekamp (Lawrenceburg HS)
Seth Pennington (Madison HS)
Matt Niehoff (Rushville HS)
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 3A Juniors Division | North 73 Vs. South 104
North
73
South
104
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 3A Juniors Division | North 73 Vs. South 104
April 11-12, 2015
DANVILLE COMMUNITY HIGH SCHOOL
Class 3A Juniors Division
Tyler Bennett
Khalil Williams
North
Al Hendrix (Lebanon HS)
Dale Smith (Lebanon HS)
Ken Acton (Lebanon HS)
Alec Holland (Rochester HS)
Chad Hill (Kankakee Valley HS)
Darrick Webster (Kankakee Valley HS)
Dustin Williams (Hamilton Heights HS)
Isaac Dirrim (Angola HS)
Jack Jacquay (Heritage HS)
Konnor Smith (Crawfordsville HS)
Logan Abbring (Kankakee Valley HS)
Roger Helblig (Whitko HS)
Tyler Bennett (Eastbrook HS)
South
John Skinner (Cowan HS)
Alex Allen (Jasper HS)
Alex Flock (North Harrison HS)
Brandon Ball (Franklin County HS)
Bryce Krizan (Mt Vernon HS)
Chandler Jenkins (North Harrison HS)
Cole Cradick (Edgewood HS)
Jamal Long (Charlestown HS)
Khalil Williams (Herron HS)
Ryan Coble (Greencastle HS)
Zac French (Mt Vernon HS)
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 3A Seniors Division | North 78 Vs. South 77
North
78
South
77
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 3A Seniors Division | North 78 Vs. South 77
April 11-12, 2015
DANVILLE COMMUNITY HIGH SCHOOL
Class 3A Seniors Division
Jasen Webb
North
Al Hendrix (Lebanon HS)
Dale Smith (Lebanon HS)
Ken Acton (Lebanon HS)
Brandon Moser (West Noble HS)
Conner Scott (New Prairie HS)
Dylan Caldwell (Kankakee Valley HS)
Jasen Webb (New Prairie HS)
Jordan Banks (Fort Wayne Luers HS)
Kyler Warble (West Noble HS)
Luke Ketterer (New Prairie HS)
Matt Kralik (Kankakee Valley HS)
Waylon Richardson (West Noble HS)
South
Brian Childs (Eastbrook HS)
Ronnie Crouch (Eastbrook HS)
Scott Haley (Eastbrook HS)
Austin Ranard (Edgewood HS)
Blake Walsman (Batesville HS)
Brody Bollman (Greencastle HS)
Dorian Moore (Chatard HS)
Hayden Corenflos (West Vigo HS)
Jared Penry (Chatard HS)
Jeremy Crittendon (Knox HS)
Jordan Davis (Lebanon HS)
Josh King (Eastbrook HS)
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 3A Sophomores Division | North 78 Vs. South 88
North
78
South
88
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 3A Sophomores Division | North 78 Vs. South 88
April 11-12, 2015
DANVILLE COMMUNITY HIGH SCHOOL
Class 3A Sophomores Division
Quentin Perry
Carter Taylor
Alec Burton
North
Brian Childs (Eastbrook HS)
Ronnie Crouch (Eastbrook HS)
Scott Haley (Eastbrook HS)
Brady Willard (Fairfield HS)
Cade Barhydt (West Noble HS)
Davion Brooks (Calumet HS)
Evan Galindo (Andrean HS)
Jake Honer (Angola HS)
Kamron Yarian (Garrett HS)
Kody Webb (New Prairie HS)
Larry Nickolson (West Noble HS)
Luke Stephens (Fairfield HS)
Maurice Richardson Jr. (Delta HS)
Quentin Perry (Calumet HS)
Rylan Sullivan (Delta HS)
Sam Bradley (Angola HS)
Zack Ketterer (New Prairie HS)
South
Brandon Snodgrass (North Harrison HS)
Kevin Jones (North Harrison HS)
Alec Burton (Danville HS)
Caleb Randolph (North Montgomery HS)
Carter Taylor (Frankfort HS)
Chase Andries (Beech Grove HS)
Cody Phillips (Vincennes Lincoln HS)
Colton White (Pike Central HS)
Garrett Burkhart (Batesville HS)
Jordon Houze (Lawrenceburg HS)
Nate Walpole (Whitko HS)
Tyler Kernstein (West Vigo HS)
Tyler Nottingham (Jasper HS)
Walker Paris (Mt Vernon HS)
Will Byrd (Lebanon HS)
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 4A Freshmen-Sophomores Division | North 82 Vs. South 70
North
82
South
70
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 4A Freshmen-Sophomores Division | North 82 Vs. South 70
April 11-12, 2015
DANVILLE COMMUNITY HIGH SCHOOL
Class 4A Freshmen-Sophomores Division
Rich Robertson
Zac’aree Owens
North
Amanda Jagoda (Cascade HS)
Justin Bennett (Cascade HS)
Steven Brunner (Cascade HS)
Alex King (Columbus North HS)
Alijah Long (Fort Wayne North HS)
Andrew McCormick (East Noble HS)
Austin Boucher (Fort Wayne South HS)
Ben Dermody (LaPorte HS)
Brandon Nichols (East Noble HS)
Curtis Jones (Valparaiso HS)
Elijah Holmes (Fort Wayne North HS)
Ethan Shafer (Huntington North HS)
Hunter Hollowell (Huntington North HS)
Jay Bisacky (Valparaiso HS)
Nicholis Thompson (Highland HS)
South
Dave Dorsett (Martinsville HS)
Austin Cook (Whiteland HS)
Bailey Falkenstein (Jeffersonville HS)
Braydon Kincaid (Greenwood HS)
Brayton Strohmeyer (Mooresville HS)
Conner Brens (Plainfield HS)
Jaylen Flemmons (Columbus North HS)
JD Harris (Columbus North HS)
Jeffrey Reynolds (Greenwood HS)
Luke Gohmann (Floyd Central HS)
Sam Norton (Mooresville HS)
Tim Leavell (Marion HS)
Trey Vincent (Columbus North HS)
Zac’aree Owens (Anderson HS)
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 4A Juniors Division | North 97 Vs. South 88
North
97
South
88
4TH ANNUAL BOYS BASKETBALL CHALLENGE – Class 4A Juniors Division | North 97 Vs. South 88
April 11-12, 2015
DANVILLE COMMUNITY HIGH SCHOOL
Class 4A Juniors Division
Bryant Givens
Zach Anderson
North
Dave Dorsett (Martinsville HS)
Anthony Brazier (South Bend Washington HS)
Antwan Beeks (Chesterton HS)
Bryant Givens (Fort Wayne Wayne HS)
Chris Hill (Fort Wayne North HS)
Christian Bach (Northridge HS)
Darius Craig (Fort Wayne Northrop HS)
Jake Weber (Chesterton HS)
Jordan Chontos (Hobart HS)
Josh Uhless (Hobart HS)
Kurtis Hochstetler (Northridge HS)
Monte White (Hobart HS)
Ray Walker (Fort Wayne Northrop HS)
Steve Helm (Valparaiso HS)
South
Amanda Jagoda (Cascade HS)
Justin Bennett (Cascade HS)
Steven Brunner (Cascade HS)
Braxton Day (Bedford North Lawrence HS)
Cameron Rigley (Franklin Community HS)
Chris Weber (East Noble HS)
Connor Sturgeon (Floyd Central HS)
Eli McPike (Bedford North Lawrence HS)
Isaiah James (Pike HS)
Kobe Clay (Anderson HS)
Landon Harder (Mooresville HS)
Malik Laffoon (Bloomington North HS)
Ren Crump (East Noble HS)
Thomas Wells (Anderson HS)
Zach Anderson (Martinsville HS)